TALENTY I PASJE NASZYCH UCZNIÓW. Judo to moja pasja. Szczepan Filip 3A

Nazywam się Szczepan Filip, jestem uczniem klasy 3a. Moją przygodę ze sportem zacząłem, gdy miałem 5 lat. Nauczyłem się wtedy pierwszego rzutu osoto gari czyli dużego zewnętrznego podcięcia. Natomiast moim ulubionym jest rzut z kolan. Walki rozpocząłem w kategorii U -10. Moimi trenerami są panowie Ryszard Dziura i Marcin Paśko. Na treningi chodzę trzy razy w tygodniu – dwa razy w Łańcucie, a raz w Rzeszowie.

Podczas zajęć ćwiczę ze starszymi zawodnikami, nawet do 42 kg, doskonalę taktykę i siłę. Treningi są ciężkie, wymagają poświęcenia, ale dają ogromną satysfakcję. Efektem treningów jest uczestnictwo zawodach. Swój pierwszy złoty medal zdobyłem na zawodach w Jedliczu, na które przyjechało 851 zawodników z 7 państw. W mojej kategorii wiekowej było pięć walk, wszystkie wygrałem. Zdarza się, że walczę z przeciwnikiem i kontuzją. Tak było na międzynarodowym turnieju w Krakowie w 2018r. Rozegrałem wtedy trzy walki ze skręconą kostką i zdobyłem brązowy medal. Trudne były dla mnie zawody World Judo Day Cup, które odbywały się w kopalni soli w Bochni 600m pod ziemią.

Sport uczy systematyczności i przezwyciężania trudności. Pomaga mi to w pogodzeniu wyczerpujących treningów z nauką i przygotowaniem do lekcji. Mimo, że sport i judo to moja pasja, osiągam też sukcesy w innych dziedzinach – w międzynarodowym konkursie Kangur Matematyczny i Wielkiej Lidze Czytelników.

Medale i dyplomy z zawodów zajmują dużo miejsca w moim pokoju.

Zobacz więcej zdjęć w galerii